Skuteczne metody wyznaczania celów
Skuteczne metody wyznaczania celów
autorem artykułu jest Paweł Dobrzyński
Jak sprawić, aby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce?
Bardzo ciekawie postawione pytanie. Każdy czÅ‚owiek jest z natury leniwy. Nikt z nas nie lubi zbytnio siÄ™ wysilać. Tak to już bywa że czÅ‚owiek idzie przez życie “po najmniejszej linii oporu”, nie wykazujÄ…c zbytniej inicjatywy.
Sprzedawca to szczególny zawód. Zawsze powtarzam, że handlowiec to osoba wyjątkowa, ponieważ sama wytycza sobie ścieżki. Często stara się nawet płynąc pod prąd, tylko po to aby osiągnąć swoje cele. W dzisiejszym artykule napiszę kilka zasad wyznaczania celów. Zarządzanie sobą to wyznaczanie celów, do których chcemy dążyć a następnie zdobywanie ich.
Dlaczego wyznaczanie celów jest takie ważne? Czy sprinter, który biegnie do nieznanej mety, osiągnie mistrzostwo? Czy strzelec, który nie wie w którym miejscu jest tarcza trafi w dziesiątkę? Cel to nasz meta - jeśli jest nie określony to do niego nie trafimy.
W USA przeprowadzono kiedyś badania nad studentami ostatniego roku Harvardu. Zapytano dwie grupy studentów, aby określili w przybliżeniu co chcą osiągnąć i co chcą mieć w życiu po ukończeniu studiów. Pierwsza grupa udzieliła odpowiedzi ustnej, druga grupa zapisała swoje cele życiowe. Kiedy po siedmiu latach odnaleziono badanych absolwentów, okazało się że z pierwszej grupy, tylko 2% studentów osiągnęło swoje cel, natomiast w drugiej grupie ponad70% osiągnęło założone cele.
Oto 8 zasad skutecznego wyznaczania celów
1. Zapisz go. Koniecznie w pozytywie. Zamiast pisać “nie bÄ™dÄ™ paliÅ‚”, “nie bÄ™dÄ™ jadÅ‚ sÅ‚odyczy” napisz “przestanÄ™ palić/jeść sÅ‚odycze”
2. Napisz w jaki sposób poznasz, ze osiągnąłeś cel. Odwołaj się do zmysłów: co będziesz widział, co będziesz słyszał, czuł. Im więcej szczegółów tym lepiej.
3. Napisz, co musisz zrobić, aby osiągnąć cel. Jakie zasoby musisz wykorzystać? Gdzie? Z kim?
4. Zadbaj o spójność celu. Zastanów się dobrze, czy cel nie wywołuje w Tobie mieszanych uczuć. Ma to być Twój cel, nie Twojego szefa.
5. Pomyśl nad ekologią celu. Czy cel nie spowoduje zbyt drastycznych zmian w Twoim życiu, których nie jesteś w stanie odgadnąć? Przykładowo, czy kupując na wsi pod lasem, nie okaże się dla Ciebie zbyt trudne, zwłaszcza że mieszkałeś dotąd w mieście?
6. Zastanów się nad zasobami własnymi. Co mam w tej chwili, aby osiągnąć cel? Co mnie do niego zbliży?
7. Cel musi być konkretny, realny, specyficzny. Musi być określony w miarę dokładnie - określ konkretną datę, kiedy cel osiągniesz
8. Cel musi być motywujący i zależny od Ciebie. Daruj sobie stawianie za cel: wygram w totka.
Teraz usiądź i zastanów się nad swoimi życiowymi celami. Weź kartkę papieru i pomyśl. Mam nadzieję że pomogłem Ci w osiągnięciu Twojego celu.
Życzę powodzenia
Paweł Dobrzyński
www.praca-handel.pl
--
Zapraszam na stronę www.praca-handel.pl - zostań profesjonalnym handlowcem
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Lotnisko Rzeszów
Po co komu cyfrowe wydanie prasy?
Sukces - upór czy wytrwałość?
Internet jako narzędzie dotarcia do Pacjentów
Rezygnacja z pracy by założyć własny biznes